Nasze publikacje

Najnowsze

Skutecznym sposobem na ochronę ubezpieczeniową dla członków zarządów spółek kapitałowych może stanowić ubezpieczenie D&O dzięki któremu to ubezpieczyciel odpowie finansowo za ewentualne błędy czy zaniedbania prezesa spółki.

Analogicznie do wymagań, jakie przed bankami postawiło Bazylea III tak Solvency II stawia poważne wymagania przed towarzystwami ubezpieczeniowymi i reasekuracyjnymi, których główne założenia skupiają się na szacowaniu ryzyka operacyjnego.


Dodany przez Kryspin , w dniu 13/03/2020

Wady filtra cząstek stałych i jego usuwanie
Nowoczesne samochody z silnikiem diesla posiadają filtr cząstek stałych.

Jest on zlokalizowany w układzie wydechowym. Jego działanie polega na magazynowaniu szkodliwych cząstek stałych, a następnie ich neutralizacji. Odbywa się ona poprzez proces wypalania. Aby mogło się ono odbyć, silnik musi pracować w odpowiedniej prędkości obrotowej, bez przerwy przez około piętnaście minut. Jest to bardzo proste do osiągnięcia, jeżeli samochód regularnie eksploatowany jest poza miastem na dość długich odcinkach.
Niestety pojazd użytkowany wyłącznie w mieście może zacząć sprawiać problemy. Sytuacje takie jak korki czy też częste zatrzymywanie się na światłach oraz przed przejściami dla pieszych uniemożliwiają poprawne wypalenie filtra cząstek stałych. Z czasem może się on zapełnić do tego stopnia, że nie będzie możliwe samooczyszczenie. Będzie wtedy trzeba odwiedzić serwis, który wykona czyszczenie lub wymianę. Ta pierwsza usługa kosztuje zazwyczaj kilkaset złotych, natomiast druga nawet kilka tysięcy złotych. Poza tym przerywanie procesu wypalania czasami powoduje dostanie się niewielkich ilości paliwa do oleju silnikowego. Skutkuje to coraz gorszym smarowaniem i chłodzeniem silnika. Najbardziej szkodliwe jest to dla turbosprężarki, która osiąga obroty dochodzące do kilkuset tysięcy na minutę, a zarazem jest dość delikatnym podzespołem.

Dlatego warto odwiedzić Warsztat Samochodowy Diagnostic-Car w Siechnicach pod Wrocławiem i zlecić tam usunięcie filtra cząstek stałych. Dobry serwis samochodowy nie tylko wykona usuwanie filtra cząstek stałych, ale i również odpowiednio przeprogramuje komputer pokładowy. Usunięcie samego filtra bez ingerowania w oprogramowaniu spowoduje masę błędów, może dojść nawet do sytuacji, że nie będzie można uruchomić silnika. Oczywiście usuwając filtr DPF albo FAP należy wziąć pod uwagę, że samochód będzie bardziej "zatruwał" środowisko.

Oto co uchwycił nasz reporter


auto
moto
motoryzacja